Pokalfest

TIK Pokalfesten har siden starten i 1961 været et samlingspunkt for TIK’s medlemmer og hvor de forskellige afdelinger i fællesskab har hyldet pokalmodtagerne for deres sportslige præstationer og for deres lederindsats.

Fra venstre ses Christina Skærbæk, Tobias Harpsøe, Roy S. Hansen og Simone Jans med blomster og pokaler fra Lokalavisen Taastrup og DAGBLADET Roskilde. Foto: Hans Jørgen Johansen
Fra venstre ses Christina Skærbæk, Tobias Harpsøe, Roy S. Hansen og Simone Jans med blomster og pokaler fra Lokalavisen Taastrup og DAGBLADET Roskilde. Foto: Hans Jørgen Johansen

TIK Pokalfesten afholdes en gang om året – den sidste lørdag i januar måned.

Brug pokalfesten til at sige TAK til alle de personer, der gør en forskel i de forskellige afdelinger, sponsor og forældre og bedsteforældre mm.

Middagen afsluttes altid med TIK Sangen.

TIK har 3 pokaler, som er doneret af  det lokale erhvervsliv i form af:

  • Lokalavisen Taastrup’s pokal
    Er den ældste pokal og regnes for ”den fineste”. Den uddeles til
    a) Årets største idrætspræstation
    b) En ekstraordinær stor lederindsats gennem mange år
  • Taastrup Erhvervsforening’s pokal
    Uddeles enten for
    a) En meget stor/ny aktivitets og/eller afdelingsindsats, enten det foregående år eller igennem mange år
    b) Aktiviteter hvor en afdeling eller personer herfra tager aktivt del i en positiv udvikling af folkeoplysningen og samfundets liv.
  • Dagbladets ungdomslederpris
    Uddeles til en ungdomsleder, der har gjort en stor indsats for sin afdeling, og som har været et godt eksempel for de unge (en ungdomsleder behøver ikke at være en ”ung”leder)

Disse pokaler underbygger betydningen af, at der er et aktivt idrætsliv i kommunen og det har TIK i en helhed levet op til gennem alle årene,  siden stiftelsen i 1903 og det vil TIK også gøre i fremtiden.

Listen over pokalmodtagere kan ses her

Hovedpokalen

Lokalavisen Taastrup’s pokal (2007- )
Taastrup Avis pokalen (1998-2006)
Taastrup-Bladets sportspris (1962-1997)

År Modtager Afdeling
2017 U14 drenge årgang 2001/2002 Håndbold
2016 VM-holdet  (Erika Anear, Martin Damsbo, Sarah Sönnichsen, Tanja Jensen) Bueskydning
2015 Charlotte Jacobsen Tennis
2014 Martin Damsbo Bueskydning
2013 Vibeke Franzen Veteransport
2012 Jette Poder Gymnastik
2011 Sarah Sonnichsen Bueskydning
2010 Marlene Fleischer Gymnastik
2009 Erhardt Franzen Hovedforening
2008 Ida Frandsen Bueskydning
2007 Daniel Skaaning Svømning
2006 Randi Degn Bueskydning
2005 Louise K. Laursen Bueskydning
2004 Knud Sommer Håndbold
2003 Anneli Jensen Gymnastik
2002 Steen Jørgensen Bueskydning
2001 Per Nilausen Atletik
2000 Klaus Reimer Fodbold
1999 Grethe Bendtsen Svømning/Veteransport
1998 Vibeke Franzen Veteransport
1997 Carsten Petersen Håndbold
1996 RSG Gymnastik
1995 Gitte Hellmuth Karate-Do
1994 Gitte Hellmuth Karate-Do
1993 Tonni Pedersen Fodbold
1992 Vibeke Jørgensen Karate-Do
1991 Vibeke Jørgensen Karate-Do
1990 Marlene Mantzius Svømning
1989 Marlene Franzen Gymnastik
1988 Damehold Svømning
1987 Ole Søndergaard Badminton
1986 Lone Hansen Karate-Do
1985 Marlene Franzen Gymnastik
1984 Jytte Bech Jensen Atletik
1983 Lene Holm Larsen Tennis
1982 Peter Schultz Tennis
1981 Lene Holm Larsen Tennis
1980 Jess Mathiesen Atletik
1979 Susanne Munk Håndbold
1978 Lene Larsen Badminton
1977 Drenge div. Bordtennis
1976 1. holdet Håndbold
1975 Rene Andersen Svømning
1974 Søren Lerby Fodbold
1973 Verner Nielsen Badminton
1972 Karen Mathisen Svømning
1971 Anne Eksten Svømning
1970 Anne Eksten Svømning
1969 Holdmesterskab Svømning
1968 1. holdet Badminton
1967 1. holdet Fodbold
1966 Jørn Jensen Atletik
1965 1. holdet herrer Håndbold
1964 Jytte Petersen Badminton
1963 1. holdet Fodbold
1962 Eiler Olsen

Lokalavisen Taastrups pokal

I 2004 blev Lokalavisen Taastrup pokalen indstiftet og i 2007 overtog Lokalavisen Taastrup pokalen fra Taastrup Avis. I perioden 2004-2006 var der dermed 2 pokaler

År Modtager Afdeling
2006 Bent Pedersen Veteransport
2005 Bodil Hansen Veteransport
2004 Team Fodboldskole (Anne-Marie Reimer, Lone Pedersen, Klaus Reimer, Tom Friisgaard, Benny Pedersen, Leif Adamsen) Fodbold

Taastrup Erhvervsforening’s pokal

År Modtager Afdeling
2017 Kaffedamerne Veteransport
2016 Motionscykling Motionscykling
2015 TIK løbet Løberne
2014 Elisa Melgaard Badminton
2013 De unge af 2012 Bueskydning
2012 Ungdomsholdet Bueskydning
2011 Hans Stuer Løberne
2010 Lene Lyngsie Tennis
2009 Britta Bahn Klubhus/Gymnastik
2008 Margit Skelmose Badminton
2007 1.dame-hold Volley
2006 Henrik E. Andersen Jiu-Jitsu
2005 Susanne Larsen Løberne
2004 Thomas Jensen Bueskydning
2003 Kadetholdet (Steffen Degn, Jannik Zafnes, Nicolas Weikop) Bueskydning
2002 1. divisionsgruppe Gymnastik
2001 Malene Larsen Gymnastik
2000 Maise Johansen Tennis
1999 1. hold, old boys (Francis Kildsbro, Tonni Pedersen og Allan Pedersen) Bordtennis
1998 Betina Larsen Gymnastik
1997 1. holdet Badminton
1996 Annette Olsen Gymnastik
1995 Tommy Fleischer Håndbold
1994 Betina Larsen Gymnastik
1993 RSG holdet Gymnastik
1992 1. holdet Volley
1991 2. div herreholdet Håndbold
1990 1. holdet Judo

Dagbladets ungdomslederpris

År Modtager Afdeling
2017 Roy S. Hansen Bueskydning
2016 Ungdomstrænere (Christina Skærbæk Sørensen, Simone Jans, Tobias Harpsøe) Volley
2015 Martin Kjellerup Badminton
2014 Gitte Olsen, Annette Warming Gymnastik
2013 Jan Kryger Badminton
2012 Dennis Petersen Kravmaga
2011 Team Eiberg Håndbold
2010 Lindy Petersen, Ole Søndergaard Badminton
2009 Karsten Weikop Bueskydning
2008 Springinstruktørgruppen Gymnastik
2007 Idræt på tværs gruppen i TIK
2006 Tina Jensen Gymnastik
2005 Ulrich Olsen Håndbold
2004 Anne Kunze Badminton
2003 Preben Andersen Bueskydning
2002 Lars Halmø Kristensen Håndbold
2001 Ove Nielsen Bueskydning
2000 Jacob Olsen Håndbold
1999 Theis Gottorp Jiu Jitsu
1998 Anne-Marie Reimer Fodbold
1997 Ejlif Selmann Atletik/Kondi
1996 Mads Bjerregaard Badminton
1995 Klaus Reimer Fodbold
1994 Tom Friisgaard Fodbold
1993 Allan Dam Olesen Gymnastik
1992 Allan Pedersen Bordtennis
1991 Elmar Abrahamsen Håndbold
1990 Jens Overby Håndbold
1989 Jan Kryger Badminton
1988 Villy Rosendahl-Kaa Volley
1987 Alex Mathiesen Atletik
1986 Poul Erik Pedersen Bordtennis
1985 Lars Johansen Tennis
1984 Knud Janum Fodbold
1983 Troels Jensen Håndbold
1982 Arne Møller Fodbold
1981 Peter Afzelius Svømning
1980 Peter Hjortboe Bordtennis
1979 Bent Hansen Fodbold
1978 Roland Nasgaard Judo
1977 Connie Haugbølle Tennis
1976 Jette Olsen Svømning
1975 Bjarne Hansen Håndbold
1974 Werner Andersen Fodbold
1973 Inge Jensen Svømme
1972 Bjarne Hansen Fodbold
1971 Lilleput I Fodbold
1970 Damehold Svømme
1969 Drengeholdet Håndbold
1968 Kenneth Bjerregaard Bordtennis
1967 Bente Lynge Gymnastik
1966 Eva Poulsen Atletik
1965 Jørn Jensen Atletik
1964 Hans Jensen Svømme